Czujniki hydrologiczne służą do monitorowania poziomu i jakości wody w szerokim zakresie sytuacji, w tym wody deszczowej, powierzchniowej i gruntowej, wody w rzekach i zbiornikach wodnych.
Czujniki hydrologiczne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach:
- Monitorowanie środowiskowe rzek, warstw wodonośnych, zbiorników i działów wodnych.
- Monitorowanie infrastruktury hydraulicznej (zapory, zakłady oczyszczania wody itp.).
- W kontekście struktur podziemnych poniżej zwierciadła wody, obniżanie zwierciadła wody i pogłębianie studni.
- Rekultywacja gleby.
Czujniki hydrologiczne są często wykorzystywane w połączeniu z czujnikami meteorologicznymi i geotechnicznymi.
Monitorowanie poziomu i jakości wody
Monitorowanie cyklu wodnego to poważne wyzwanie w procesie efektywnego zarządzania zasobami wodnymi i zapobiegania powodziom.
Prawidłowa eksploatacja wszystkich obiektów infrastruktury hydraulicznej – zwłaszcza zapór – wymaga szczegółowej znajomości poziomu i jakości wody w rzekach i zbiornikach wodnych.
Przygotowanie warstw podpowierzchniowych często wiąże się z koniecznością realizacji robót poniżej zwierciadła wody. Prawidłowe wymiarowanie obiektów inżynieryjnych wymaga uprzedniej szczegółowej znajomości poziomu wody i położenia zwierciadła wody. W trakcie realizacji robót, zwłaszcza jeżeli konieczne jest obniżenie zwierciadła wody, należy zapewnić ciągły monitoring poziomu i jakości wód gruntowych. Tego typu nadzór jest zazwyczaj prowadzony równolegle z monitoringiem przemieszczeń gruntu generowanych przez ten proces.
Instalacja czujników hydrologicznych jest również istotna w przypadku zanieczyszczonych obszarów robót, wymagających rekultywacji gleby.
Rodzaje czujników
Do pomiarów poziomu wody powierzchniowej w rzekach i zbiornikach wodnych wykorzystuje się wodowskazy (pomiar poziomu wody) i przepływomierze (pomiar natężenia przepływu).
Desczomierze do pomiaru ilości wody opadowej zazwyczaj instaluje się w ramach kompletnych stacji pogodowych.
Do monitorowania zawartości wody w glebie stosuje się mierniki piezometryczne (pomiar poziomu wody) i ogniwa do pomiaru ciśnienia śródmiąższowego (pomiar ciśnienia wody), umieszczone na odpowiedniej głębokości.
Do monitorowania jakości wody stosuje się:
- Czujniki zmętnienia
- Czujniki przewodności i temperatury
- Czujniki pH
- Czujniki rozpuszczonego tlenu
- Elektrody redoks