Otwarcie tunelu w Świnoujściu

Za nami historyczne wydarzenie, którego mamy zaszczyt być częścią. 30 czerwca 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie tunelu w Świnoujściu, który połączył wyspy Wolin i Uznam, tym samym komunikując centrum miasta z resztą kraju.

Droga ma imponującą długość wynoszącą około 3,2 km, z czego część drążona metodą TBM wynosi prawie 1,5 km.. Wielogodzinne oczekiwanie w kolejkach na prom, droga okrężna przez Niemcy – turyści, a przede wszystkim mieszkańcy Świnoujścia nie muszą się tym więcej martwić. Tunel to doskonała alternatywa. Teraz przejazd zajmie ok. 2 minut!

Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od wielu dekad. Świnoujście to jedyne miasto w Polsce położone na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach, z czego zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Dodatkowo, charakter nadmorskiego kurortu wpływa na atrakcyjność turystyczną miasta. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że budowa tunelu była konieczna.

W tunelu pod Świną najgłębszy punkt znajduje się około 38 m pod poziomem wody. Projektanci zaprojektowali po jednym pasie w każdą stronę, a także dwa pasy awaryjne. Zamontowano aż 110 kamer oraz system odcinkowego pomiaru prędkości, którą ograniczono do 50 kilometrów na godzinę .

Jaką rolę pełniło Sixense Polska w tym przedsięwzięciu? Przede wszystkim wspieraliśmy firmy Porr S.A, Porr Bau Gmbh oraz Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A. Ş w zakresie monitoringu przemieszczeń i deformacji. “Odkąd pojawiliśmy się w czerwcu 2020 roku, w pełni zaangażowaliśmy się w projekt i wykorzystaliśmy nasze kompetencje w zakresie instalacji czujników, wykonywania pomiarów, przygotowywania raportów i dostarczania niezbędnych danych. Naszym celem było zapewnienie bezpieczeństwa strukturalnego podczas prowadzenia prac budowlanych. Nie obyło się bez kilku wyzwań, takich jak automatyczny bezprzewodowy transfer danych z tunelu. Finalnie dowieźliśmy wszystko na czas. Życzylibyśmy sobie więcej tak spektakularnych projektów” – podsumowuje Tomasz Fotyga Technical Manager Sixense Polska.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 912 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dołożyło z własnego budżetu.
W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, a także przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej. Fotorelację z wydarzenia zapewnił nasz Kierownik Projektu Tomasz Gawłowicz.

Gratulujemy wszystkim zaangażowanym sukcesu tej przełomowej inwestycji i życzymy udanych podróży przez nowy tunel w Świnoujściu!