Monitoring Międzynarodowego Lotniska w Abu Dhabi | Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podsumowanie projektu

Service provided:  Automatyczny monitoring osiadania wód opadowych za pomocą 4DShape podczas wzmacniania gruntu
Location:  Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zobacz na mapie Google
Client:  Abu Dhabi Airports Company, Bauer
Period of the service:  2019 - 2020
Duration of service:  12 miesięcy
Sixense solutions used: 

The Midfield Terminal Complex development

Rozbudowany kompleks terminalu Midfield (Midfield Terminal Comlex – MTC)  na Międzynarodowym Lotnisku w Abu Dhabi ma w ciągu najbliższych lat obsłużyć 20 milionów pasażerów. Nazwa kompleksu jest adekwatna, ponieważ MTC znajduje się pomiędzy dwoma istniejącymi pasami startowymi.

Kompleks ma być architektonicznym cudem i największą konstrukcją w Zjednoczonych Emiratach. Jego budowa jest częścią Planu Abu Dhabi 2030, ramowego planu struktury miejskiej mającego na celu zapewnienie wzrostu i zrównoważonego rozwoju Abu Dhabi jako centrum biznesowego, turystyki i globalnej stolicy.

 

Potrzeba monitorowania w czasie rzeczywistym

Na podłoże pod placem budowy składają się materiały wypełniające składające się z pylastych lub bardzo pylastych piasków znajdujących się na litym gipsie, mule i mułowcu.

Po wybudowaniu kluczowych części kompleksu terminalu Midfield zauważono nadmierne osiadanie. Firma Bauer otrzymała wówczas zlecenie na wykonanie wzmocnienia gruntu i zniwelowanie zagrożeń wynikających z obecności luźnych gruntów pod główną częścią budynku, a także otworów sieci kanalizacyjnej oraz przewodów zasilających na terenie budowy MTC. W celu zwiększenia wytrzymałości i sztywności materiału wypełniającego znajdującego się bezpośrednio pod konstrukcją i przewodami zasilającymi wybrano technikę iniekcji kompensacyjnej.

Czynności związane z iniekcją jeśli nie są skrupulatnie kontrolowane, mogą spowodować przechylenie a nawet osiadanie przyległych konstrukcji. Obecność strategicznych linii wód deszczowych jak również rur kanalizacyjnych wymagało kontroli i precyzji, które tylko monitoring w czasie rzeczywistym przy dużym zagęszczeniu sprzętu i oprzyrządowania mógł zapewnić podczas prac związanych ze wzmacnianiem gruntu

Dostarczono 5 poziomych matryc Shape Acceleration Array  lub 4DShape, a dedykowany inżynier firmy Sixense pozostał na miejscu aby na bieżąco przeprowadzać dalsze reinstalacje w dalszych lokalizacjach w ramach postępu prac związanych z betonowaniem.

Dane były udostępniane w czasie rzeczywistym wszystkim uczestnikom projektu za pomocą opartego na sieci Web oprogramowania GIS Geoscope firmy Sixense.

Kluczowe liczby

2 50-cio metrowe horyzontalne 4DShape
3 25 -cio metrowe horyzontalne 4DShape
2 Stacje pozyskiwania danych do kontroli w czasie rzeczywistym
1 Inżynier firmy Sixense na miejscu
powyżej 10 ponownych instalacji 4DShape

Podobne projekty

SEGMENT RYNKU
Our Lotniska projects
Oferta Sixense
Our Monitoring projects